כפרים בחצי האי פיליון​

חצי-האי פּיליון הוא חלק ממחוז מגנסיה, הידוע במורשתו העשירה, התרבותית, ההיסטורית והארכאולוגית. על פי המיתולוגיה היוונית, היה זה מקום משכנם של הקנטאורים, ומכאן גם יצאו יאסון והארגונאוטים לחפש את גיזת הזהב. בימי הכיבוש העות'מני של יוון, שנמשך כמעט 500 שנה והסתיים רק בתחילת המאה התשע-עשרה, עברו מרבית תושבי האזור להתגורר בכפרים ההרריים של הפּיליון, שכן בהיעדר גישה נוחה, היו שם מוגנים יותר מנחת זרועו של הכובש הטורקי. הודות לכך, המשיכו אותם כפרים להתפתח ולשגשג, ולא ננטשו כבמקומות אחרים ביוון.

72 כפרים פזורים כיום בין הנופים המופלאים של חצי-האי פּיליון: הרים נישאים, יערות צפופים, שפע של מעיינות, נחלים, פלגים, חופים ולגונות נפלאות. אורכו של חצי-האי כעשרה קילומטרים והריו מתנשאים עד לגובה של 1,700 מטר. האזור מיוער בצפיפות ועשיר בצמחיה ובמי מעיינות זכים – האזור כולו נראה כשילוב מנצח בין נופיה ההרריים של שוויץ לבין חופיה המדהימים של יוון.

עשרות הכפרים הציוריים של פּיליון מתאפיינים בסגנון בנייה מסורתי; הם בנויים על טרסות במורדות ההר, ומזמנים נופים מרהיבים אל הים או אל הצוקים התלולים, ורבים מהם מתפארים בשילוב נדיר של מדרגות אבן וגגות צפחה אפורה או ירקרקה, סמטאות מרוצפות-אבן, כנסיות ביזנטיות עטורות ציורי-קיר נפלאים, מזרקות מפוסלות וחצרות עמוסות צמחייה.

בין אם תרצו לבקר בכפרים המתוירים ביותר – כמו מקריניצה, פורטריה, זאגורה או צגראדה – וליהנות מתשתית תיירותית מפותחת, כולל שפע של חדרי אירוח וטברנות שוקקות-חיים, ובין אם תעדיפו לתפוס מעט שלווה בכמה מהכפרים הנידחים ביותר שבצפון חצי-האי או הרחק בדרומו, אין ספק שתגלו כאן אוצר בלום - אמנות והיסטוריה, תרבות וקולינריה, טבע פראי ואדריכלות מסורתית. האוכלוסייה המקומית מסבירת פנים לתייר הישראלי, ואף מקבלת את פניו בחום רב, ותוכלו ליהנות באזורי הכפר של חצי-האי מהיצע עשיר של פעילויות אתגריות - רכיבה על סוסים, אופני הרים, טיפוס והליכה בין שבילים עתיקי-יומין.